Koncert „Wokół Śpiewnika Domowego” w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach 17.11.2019 roku

        Dla uświetnienia Roku Stanisława Moniuszki 17 listopada 2019 r.  w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach odbył się koncert rodzinny pt.: „Wokół Śpiewnika Domowego” zorganizowany w ramach programu „Śpiewająca Polska” będącego częścią ogólnopolskiego projektu „Akademia Chóralna”. Chóry regionu świętokrzyskiego miały ogromną przyjemność zaśpiewać dla najmłodszych i ich rodziców. Wybrane utwory Moniuszki w aranżacjach Romana I. Drozda zabrzmiały w niedzielne przedpołudnie w sali koncertowej kieleckiej Filharmonii.

       Wśród występujących znalazł się również chór „Crescendo” ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Starachowicach prowadzony przez nauczycielkę muzyki- p. Justynę Magnowską – Janicką. 29 osób – z klas od I do VIII- reprezentujących tę szkołę, zaśpiewało kilka pieśni zaczerpniętych z repertuaru Moniuszki. Znalazły się tam m.in. : „Prząśniczka”, „Kozak”, „Chochlik”, „Dziad i baba”.
Przy akompaniamencie fortepianu chórzyści wykonali przygotowany pod kierunkiem swej opiekunki repertuar, natomiast podczas występu dyrygowała nimi oraz chórem Unisono ze Szkoły Podstawowej nr 11 i chórem Portamento z MDK   p.Bożena Magdalena Mrózek. Jedną z atrakcji programu było wspólne, rodzinne śpiewanie pieśni Moniuszki wraz z publicznością. Dla wszystkich wykonawców oraz towarzyszących im rodzin było to niezwykle emocjonujące przeżycie, które – z uwagi na miejsce koncertu- pozwoliło się poczuć prawdziwymi artystami i współuczestnikami muzycznego święta.