Stop cyberprzemocy – bezpieczeństwo w sieci.

     W ramach działań profilaktycznych realizowanych przez naszą szkołę 18 listopada 2019r. odbyło się spotkanie uczniów klasy 6a i 6c z funkcjonariuszem policji: p.Anną Kroner  – sierżantem sztabowym Komendy Powiatowej Policji w Starachowicach. Tematem spotkania była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Nasz gość scharakteryzował zjawisko cyberprzemocy, które na pozór niewinne, może wyrządzić ogromne szkody. Przemoc ta jest szczególnie dotkliwa, ponieważ kompromitujące materiały, „ukradkiem” zrobione zdjęcia, nagrane na telefon komórkowy filmiki docierają za pomocą sieci w krótkim czasie do wielu osób.

Podczas spotkania omówione zostały  również najczęściej występujące formy przemocy z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk.
Pani funkcjonariusz ostrzegała uczniów przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Radziła, co robić, żeby nie zostać ofiarą cyberprzemocy, jak postąpić będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci.
Podkreślała, że cyberprzemoc jest przestępstwem i poważne jej przejawy należy zgłaszać organom ścigania.
Na zakończenie dzieci mogły uzyskać odpowiedź na nurtujące ich pytania. Wizyta przedstawiciela policji w naszej szkole z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów na temat niebezpieczeństw, na jakie narażone są w wirtualnym świecie.

                                                          Izabela Opozda-Łutczyk