vinci1.jpg

wiosna7.jpg

Origami PDF Drukuj E-mail
poniedziałek, 12 grudzień 2016

Innowacja pedagogiczna pt. „Świat z papieru” to autorski program edukacji matematycznej i artystycznej p. Kamili Kępy dla klas II i III Szkoły Podstawowej.  Program ten ma na celu nie tylko odkrywać, kształtować oraz rozwijać talenty i zainteresowania artystyczne naszych uczniów  ale także zaznajomić ich ze sztuką składania papieru, jaką jest orgiami. Origami powstało w VI w. n. e. w Chinach, mimo to nie Chiny lecz Japonia jest uznawana za kolebkę sztuki składania papieru. W tłumaczeniu z japońskiego oznacza „złożony papier”. Origami uczy logicznego myślenia, systematyczności, dokładności i precyzji manualnej. Rozwija wyobraźnię przestrzenną, zdolności twórcze, jest mądrym i głęboko wychowawczym zajęciem. Origami jako ciekawa forma wspierania edukacji szkolnej może być stosowana w pracy zarówno z dzieckiem wybitnie zdolnym, dzieckiem nieprzejawiającym uzdolnień, jak i z dzieckiem doświadczającym poważnych trudności w szkole. Zastosowanie origami pozwala stworzyć wśród uczniów atmosferę akceptacji i bezpieczeństwa, przybliża możliwość osiągnięcia sukcesu, daje okazję do przeżycia sukcesu. Budzi poczucie własnej wartości i pewności siebie. Dostarcza radości, zachęca do podejmowania coraz trudniejszych zadań, motywuje do pracy. Dzięki wykorzystaniu origami wiele dzieci pozbywa się obaw związanych z podejmowaniem działań artystycznych, gdyż uprawianie tej sztuki nie wymaga specjalnych uzdolnień, a efekt pracy wyzwala w nich chęć do nowej twórczości.  Małe, papierowe dzieła sztuki nie tylko cieszą oko, ale służą też dzieciom jako zabawki i przedmioty użytkowe.